Fred Hoekstra (67) woont al jarenlang met veel plezier in Woudenberg, samen met zijn vrouw Marijke. Sinds 1983 zijn ze getrouwd en trotse ouders van drie kinderen, inmiddels allemaal uit huis, maar nog steeds in de buurt: twee wonen in Woudenberg en één in Utrecht. “Het is mooi om te zien hoe onze kinderen zijn opgegroeid. Dat we daar zo nauw bij betrokken zijn geweest, beschouw ik als een groot geluk,” vertelt Fred.
Marijke is nog altijd actief in het leerlingenvervoer, waar ze met veel toewijding kinderen naar het speciaal onderwijs brengt. “Dat doet ze met veel plezier. En zolang zij dat graag blijft doen, wil ik dat ook blijven doen, daar haal ik namelijk ook energie uit.” Het gevoel van zinvol bezig te zijn.
Hoewel Fred de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, is stoppen voor hem nog geen optie. “Ik haal veel voldoening uit werk dat zinvol voelt,” legt hij uit. “Ik ben nog fit, zowel lichamelijk als mentaal, dus waarom zou ik stoppen als ik nog iets kan bijdragen?”
Ruime ervaring in techniek en sprinklerinstallaties
Fred begon zijn loopbaan in 1978 na het afronden van de MTS. Zijn carrière startte in de verwarming en luchtbehandeling, waar hij als tekenaar en werkvoorbereider werkte. Daarna maakte hij de overstap naar advieswerk, omdat hij meer inzicht wilde krijgen in het ontwikkelen, ontwerp en de realisatie van projecten.
In die rol kwam hij in ook aanraking met sprinklerinstallaties. “Dat boeide me erg, een tradionele, maar voor mij een nieuwe techniek” vertelt hij. Hij merkte dat er bij adviesbureaus, om budgetredenen, vaak werd bezuinigd op de uitwerking van sprinklerontwerpen. “Dan wordt er gekozen voor goedkopere oplossingen, wat invloed kan hebben op de veiligheid. En dat is niet prettig voor een engineer.”
Die ervaring, van een dergelijke bezuiniging, bracht hem in 1998 bij Wolter & Dros (later Croonwolter&dros), waar hij zich volledig kon richten op het engineren, uitwerken van aanvragen voor sprinklerinstallaties. Hij werkte daaraan zowel nieuwbouw- als, in latere periode, modificatieprojecten, waarin bestaande installaties van in beheer hebbende onderhoudscontracten, aangepast moesten worden. “Een project maak je nooit alleen. Het is vaak teamwork, met opdrachtgever en andere installateurs en dat vind ik juist mooi,” blikt hij terug.
Kennis delen en verder bouwen bij BlueTech
Na zijn afscheid bij Croonwolter&dros wilde Fred nog niet stoppen. Hij kende Bluetech al door het detacheren van trainees en had gezien hoe jonge mensen de kans wordt geboden om te worden opgeleid in het vakgebied. “Dat sprak me aan, alsmede de informele, enthousiaste inzet van de begeleiders van Bluetech. Ik wilde mijn kennis blijven inzetten en overdragen waar mogelijk.”
Inmiddels is Fred via BlueTech werkzaam op projecten bij onder meer Heijmans. Zijn rol? “Ik beoordeel tekeningen, maak berekeningen en zorg dat alles klaar is voor inspectie. Veel van die projecten zijn op Schiphol, waar in de afgelopen jaren enig werk is blijven liggen in het gecertificeerd opleveren van de benodigde aanpassingen op Schiphol.”
De overstap van een strak georganiseerde omgeving naar een anders ingerichte organisatie was even wennen. “Ik mis in het begin een duidelijke planning, ikzelf heb daar behoefte aan. Ik ben gewend aan heldere afspraken en doelstellingen. Dat probeer ik, daarom, nu ook op mijn nieuwe werkplek in te brengen.”
Betrouwbare vakman met oog voor kwaliteit
Fred levert niet alleen technische input, maar probeert van grote waarde voor het hele team te zijn. “Ik ben op dit moment de enige die hydraulische berekeningen kan maken en tekeningen kan opleveren die geaccepteerd worden door de inspectie-instellingen om goed te keuren. Dat is een belangrijk onderdeel van het werk, want zonder goedkeuring van tekening en berekeningen, alsmede bijbehorende documentatie, kunnen projecten niet gecertificeerd worden opgeleverd (in dit geval Schiphol).”
Naast zijn werk vindt Fred ontspanning in zijn moestuin. “Als het weer het toelaat, ben ik daar in het weekend te vinden. En anders sta ik langs de sportvelden bij de nog voetballende kinderen.” Zondag’s probeer ik bij mijn clubje mountainbikers aan te haken, om de bossen te verkennen.
Vol energie vooruit
Fred Hoekstra is een mooi voorbeeld van iemand die met passie, kennis en levenservaring, misschien wel eens te nadrukkelijk, probeert te blijven bijdragen aan de wereld om hem heen. Zijn verhaal laat zien dat pensioen niet altijd het eindstation van je arbeidsinzet hoeft te zijn — soms is het gewoon een nieuw begin, vol waardevolle inzet, ook ten faveure en behoeve aan/voor anderen.
